ZD340.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ZD340 |
| Manufacturer | Sensata-BEI Sensors |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Batch, Preset, Tachometer, Totalizer |
| Operating Mode | Up, Down |
| Count Rate | 500kHz |
| Time Format | 999999 |
| Number of Characters Per Row | 6 |
| Display Type | LCD - Red Characters, Backlight |
| Display Characters - Height | 0.591" (15.00mm) |
| Input Type | No Voltage |
| Output Type | Solid State (4) |
| Voltage - Supply | 24VAC/DC |
| Reset | External, Programmable |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 91.00mm x 44.00mm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
The following parts include "ZD340" in Silicon Labs ZD340.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.