Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | 701FR001048150D10023 |
| Manufacturer | Curtis Instruments Inc. |
| Series | 700 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Time Counter (Hour Meter) |
| Operating Mode | Up |
| Count Rate | - |
| Time Format | 99999.9hrs |
| Number of Characters Per Row | 6 |
| Display Type | LCD - Black Characters |
| Display Characters - Height | 0.196" (5.00mm) |
| Input Type | Voltage |
| Output Type | - |
| Voltage - Supply | 100 ~ 230VAC, 48 ~ 150VDC |
| Reset | External |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 36.80mm x 24.10mm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
The following parts include "701FR001048150D10023" in Silicon Labs 701FR001048150D10023.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.