Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | Z4DGP406L-HF |
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Series | - |
| Package/Case | Z4-D |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 4 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950 mV @ 4 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | Z4-D |
The following parts include "Z4DGP406L-HF" in Silicon Labs Z4DGP406L-HF.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.