Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MB6S-TP |
| Manufacturer | Micro Commercial Co |
| Series | - |
| Package/Case | TO-269AA, 4-BESOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500 mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 400 mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | MBS-1 |
The following parts include "MB6S-TP" in Silicon Labs MB6S-TP.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.