Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | YAV10H3 |
| Manufacturer | Burndy |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Thickness | 0.050" (1.27mm) |
| Width - Outer Edges | 0.480" (12.19mm) |
| Length - Overall | 1.170" (29.72mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 10-12 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | - |
| Color | - |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Tin |
The following parts include "YAV10H3" in Silicon Labs YAV10H3.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.