34839.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 34839 |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 10 Stud |
| Thickness | 0.020" (0.51mm) |
| Width - Outer Edges | 0.300" (7.62mm) |
| Length - Overall | 0.535" (13.59mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 14-18 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | - |
| Color | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | - |
The following parts include "34839" in Silicon Labs 34839.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.