Y3FSS112DM0L01.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | Y3FSS112DM0L01 |
| Manufacturer | YuanZe |
| Series | Y3F |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 10 A |
| Switching Voltage | - |
| Load - Max Switching | - |
| Coil Current | 30 mA |
| Coil Type | - |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 9 VDC |
| Must Release Voltage | 0.6 VDC |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Relay Type | General Purpose |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "Y3FSS112DM0L01" in Silicon Labs Y3FSS112DM0L01.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.