Infineon Technologies XMC7100-E272K4160AA
Part No.:
XMC7100-E272K4160AA
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
272-LFBGA
Description:
IC MCU 32BIT 4.06MB 272LFBGA
Shipping
XMC7100-E272K4160AA Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
272-LFBGA
Series:
XMC7000
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7
Core Size:
32-Bit Dual-Core
Speed:
100MHz, 250MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, FIFO, I2C, IrDA, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, Temp Sensor, TRNG, WDT
Number of I/O:
207
Program Memory Size:
4.063MB (4.063M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256K x 8
RAM Size:
768K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 72x12b SAR
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)