Infineon Technologies XC2786X96F66LACKXUMA1
Part No.:
XC2786X96F66LACKXUMA1
Package:
144-LQFP Exposed Pad
Description:
IC MCU 16/32B 768KB FLSH 144LQFP
Shipping
XC2786X96F66LACKXUMA1 Information
Package/Case:
144-LQFP Exposed Pad
Series:
XC27x6X
Product Status:
Obsolete
Speed:
66MHz
Peripherals:
I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
116
Program Memory Size:
768KB (768K x 8)
RAM Size:
51K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)