Infineon Technologies XC2387A104F80LRABKFUMA1
Part No.:
XC2387A104F80LRABKFUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP Exposed Pad
Description:
IC MCU 16/32B 832KB FLSH 144LQFP
Shipping
XC2387A104F80LRABKFUMA1 Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
144-LQFP Exposed Pad
Series:
XC23xxA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
C166SV2
Core Size:
16/32-Bit
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Peripherals:
I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
118
Program Memory Size:
832KB (832K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
50K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)