Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | XBR12A6-G |
| Manufacturer | Torex Semiconductor Ltd |
| Series | XBR12A |
| Package/Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 1 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 4-SDIP |
The following parts include "XBR12A6-G" in Silicon Labs XBR12A6-G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.