WLS15XDW0360DSC2.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | WLS15XDW0360DSC2 |
| Manufacturer | Banner Engineering Corporation |
| Series | WLS15 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Illumination Color | White, Cool |
| Luminous Flux | 350lm |
| Length | 14.17" (360.0mm) |
| Profile (W x H) | 1.20" x 0.61" (30.6mm x 15.5mm) |
| Power - Rated | - |
| Voltage - Supply | 12 ~ 24VDC |
| Features | Dimmable |
| Housing Material | Aluminum (Al) |
| Rated Life | - |
| Termination Style | Cable Leads |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Ingress Protection | IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Lens Type | Flat, Diffused |
| Approval Agency | CE, cULus |
The following parts include "WLS15XDW0360DSC2" in Silicon Labs WLS15XDW0360DSC2.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.