Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | WDMF75M16T |
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Three Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 75 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 75 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 1600 V |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | WMM01 |
The following parts include "WDMF75M16T" in Silicon Labs WDMF75M16T.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.