Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-15ETX06STRL-M3
Part No.:
VS-15ETX06STRL-M3
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO263AB
Shipping
VS-15ETX06STRL-M3 Information
Series:
FRED Pt®
Package/Case:
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.2 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
32 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 600 V
Supplier Device Package:
TO-263AB (D2PAK)
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C