Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-10WT10FNTRL
Part No.:
VS-10WT10FNTRL
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 10A DPAK
Shipping
VS-10WT10FNTRL Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
810 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
400pF @ 5V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252AA (DPAK)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C