Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-10BQ060TRPBF
Part No.:
VS-10BQ060TRPBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AA
Shipping
VS-10BQ060TRPBF Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C