Vishay General Semiconductor - Diodes Division VI20100S-M3/4W
Part No.:
VI20100S-M3/4W
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO262AA
Shipping
VI20100S-M3/4W Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-262AA
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C