VCM-01.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | VCM-01 |
| Manufacturer | InPower LLC |
| Series | VCM |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | DPST-NO (2 Form A) |
| Output Type | DC |
| Voltage - Input | 12VDC |
| Voltage - Load | 0 V ~ 12 V |
| Load Current | 15 A |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | Module |
| Approval Agency | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "VCM-01" in Silicon Labs VCM-01.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.