Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TLP175A(TPL,E |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Series | TLP175A |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | AC, DC |
| Voltage - Input | 1.27VDC |
| Voltage - Load | 0 V ~ 60 V |
| Load Current | 100 mA |
| On-State Resistance (Max) | 50 Ohms |
| Termination Style | Gull Wing |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 6-SO, 4 Lead |
| Approval Agency | CUL, CQC, UL, VDE |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "TLP175A(TPL,E" in Silicon Labs TLP175A(TPL,E.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.