Vishay General Semiconductor - Diodes Division V30KL45-M3/I
Part No.:
V30KL45-M3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerTDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 6.3A FLATPAK
Shipping
V30KL45-M3/I Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
6.3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
570 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.7 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
4750pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
FlatPAK (5x6)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C