Vishay General Semiconductor - Diodes Division V15PM6HM3/I
Part No.:
V15PM6HM3/I
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 15A TO277A
Shipping
V15PM6HM3/I Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
640 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.2 mA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
2300pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C