Vishay General Semiconductor - Diodes Division V15PM15-M3/I
Part No.:
V15PM15-M3/I
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 15A TO277A
Shipping
V15PM15-M3/I Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.08 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
1030pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C