Vishay General Semiconductor - Diodes Division V12P8-M3/86A
Part No.:
V12P8-M3/86A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 80V 4.3A TO277A
Shipping
V12P8-M3/86A Information
Manufacturer:
Series:
eSMP®, TMBS®
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
80 V
Current - Average Rectified (Io):
4.3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
660 mV @ 12 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 80 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C