Vishay General Semiconductor - Diodes Division V12P6-M3/87A
Part No.:
V12P6-M3/87A
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 4.6A TO277A
Shipping
V12P6-M3/87A Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
4.6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
610 mV @ 12 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2.9 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C