Vishay General Semiconductor - Diodes Division V10PN50-M3/87A
Part No.:
V10PN50-M3/87A
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 5.3A TO277A
Shipping
V10PN50-M3/87A Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
5.3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 mA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C