Vishay General Semiconductor - Diodes Division V10PM12-M3/86A
Part No.:
V10PM12-M3/86A
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 3.9A TO277A
Shipping
V10PM12-M3/86A Information
Series:
eSMP®, TMBS®
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
3.9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C