Vishay General Semiconductor - Diodes Division V10PM10HM3/I
Part No.:
V10PM10HM3/I
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A
Shipping
V10PM10HM3/I Information
Series:
eSMP®, TMBS®
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C