UPD6708GS-E2-A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | UPD6708GS-E2-A |
| Manufacturer | Renesas Electronics Corporation |
| Package/Case | 16-SOIC (0.216", 5.50mm Width) |
| Programmable | - |
| Protocol | Bus |
| Function | Controller |
| Interface | Bus |
| Standards | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 10mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 16-SOP |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "UPD6708GS-E2-A" in Silicon Labs UPD6708GS-E2-A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.