Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ULN2003A-EV |
| Manufacturer | EVVO |
| Series | - |
| Package/Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | 7 NPN Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | - |
| Power - Max | - |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SOP |
The following parts include "ULN2003A-EV" in Silicon Labs ULN2003A-EV.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.