Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BC847BDW1T1G |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Package/Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | 2 NPN (Dual) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 5mA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 2mA, 5V |
| Power - Max | 380mW |
| Frequency - Transition | 100MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SC-88/SC70-6/SOT-363 |
The following parts include "BC847BDW1T1G" in Silicon Labs BC847BDW1T1G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.