Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | UL206BD |
| Manufacturer | Wiremold |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Outlet Strip, Power Strip, Surge Protector |
| Mounting Type | Bench, Rack, Wall |
| Current - Max | 15A |
| Region Utilized | - |
| Overload Protection | Circuit Breaker(s) |
| Connector - AC Input | NEMA 5-15P |
| AC Outlets | - |
| Connector - AC Output | NEMA 5-15R |
| Voltage - Input | 120V |
| Housing Material | Aluminum |
| Media Lines Protected | - |
| Energy | - |
| Cord Length | 15' (4.57m) |
| Approval Agency | cUL, UL |
| Features | - |
The following parts include "UL206BD" in Silicon Labs UL206BD.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.