TLM406NC.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TLM406NC |
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Series | Power It!™ |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Outlet Strip, Power Strip |
| Mounting Type | Bench, Wall |
| Current - Max | 15A |
| Region Utilized | North America |
| Overload Protection | Circuit Breaker(s) |
| Connector - AC Input | NEMA 5-15P |
| AC Outlets | 4 |
| Connector - AC Output | NEMA 5-15R |
| Voltage - Input | 120V |
| Housing Material | Steel |
| Media Lines Protected | - |
| Energy | - |
| Cord Length | 6' (1.83m) |
| Approval Agency | CSA, cUL, UL |
| Features | - |
The following parts include "TLM406NC" in Silicon Labs TLM406NC.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.