UCC28C40DR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | UCC28C40DR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Phases | 1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6.6V ~ 18V |
| Frequency - Switching | Up to 1MHz |
| Duty Cycle (Max) | 96% |
| Synchronous Rectifier | No |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Frequency Control |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
The following parts include "UCC28C40DR" in Silicon Labs UCC28C40DR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.