LM5155DSSR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LM5155DSSR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Phases | 1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.97V ~ 45V |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.2MHz |
| Duty Cycle (Max) | 93% |
| Synchronous Rectifier | No |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Soft Start |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 12-WSON (3x2) |
The following parts include "LM5155DSSR" in Silicon Labs LM5155DSSR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.