
| Image | ![]() |
| Part Number | U/C ABP-A 12A 250V (PF) |
| Manufacturer | Conquer |
| Package/Case | |
| Series | ABP-A |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Current Rating (Amps) | 12 A |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 250 V |
| Response Time | Fast Blow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 750A |
| Melting I²t | 398.39 |
| Approval Agency | CSA, PSE, UL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.276" Dia x 1.299" L (7.00mm x 33.00mm) |
The following parts include "U/C ABP-A 12A 250V (PF)" in Silicon Labs U/C ABP-A 12A 250V (PF).
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.