Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | C1F 8 |
| Manufacturer | Bel Fuse Inc. |
| Package/Case | |
| Series | C1F |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 8 A |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 63 V |
| Response Time | Fast Blow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A AC, 50A DC |
| Melting I²t | 3.584 |
| Approval Agency | AEC-Q200, cURus |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.58mm) |
The following parts include "C1F 8" in Silicon Labs C1F 8.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.