Samtec Inc. TW-40-09-T-S-305-075
Part No.:
TW-40-09-T-S-305-075
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Shipping
TW-40-09-T-S-305-075 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.456" (11.582mm)
Length - Post (Mating):
0.076" (1.930mm)
Length - Stack Height:
0.305" (7.747mm)
Length - Tail:
0.075" (1.905mm)