Samtec Inc. TW-40-09-T-S-256-100
Part No.:
TW-40-09-T-S-256-100
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Shipping
TW-40-09-T-S-256-100 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.456" (11.582mm)
Length - Post (Mating):
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height:
0.256" (6.502mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)