Samtec Inc. TW-40-02-T-S-120-090
Part No.:
TW-40-02-T-S-120-090
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Shipping
TW-40-02-T-S-120-090 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.377" (9.576mm)
Length - Post (Mating):
0.167" (4.242mm)
Length - Stack Height:
0.120" (3.048mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)