Samtec Inc. TW-40-01-T-S-125-095
Part No.:
TW-40-01-T-S-125-095
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Shipping
TW-40-01-T-S-125-095 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.323" (8.204mm)
Length - Post (Mating):
0.103" (2.616mm)
Length - Stack Height:
0.125" (3.175mm)
Length - Tail:
0.095" (2.413mm)