Samtec Inc. TW-27-02-T-S-140-120
Part No.:
TW-27-02-T-S-140-120
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 27POS
Shipping
TW-27-02-T-S-140-120 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
27
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.377" (9.576mm)
Length - Post (Mating):
0.117" (2.972mm)
Length - Stack Height:
0.140" (3.556mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)