Samtec Inc. TW-20-07-T-D-550-070
Part No.:
TW-20-07-T-D-550-070
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Shipping
TW-20-07-T-D-550-070 Information
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.752" (19.101mm)
Length - Post (Mating):
0.132" (3.353mm)
Length - Stack Height:
0.550" (13.970mm)
Length - Tail:
0.070" (1.778mm)