Samtec Inc. TW-20-07-T-D-500-150
Part No.:
TW-20-07-T-D-500-150
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Shipping
TW-20-07-T-D-500-150 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.752" (19.101mm)
Length - Post (Mating):
0.102" (2.591mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.150" (3.810mm)