Samtec Inc. TW-20-04-T-D-187-184
Part No.:
TW-20-04-T-D-187-184
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Shipping
TW-20-04-T-D-187-184 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.555" (14.097mm)
Length - Post (Mating):
0.184" (4.674mm)
Length - Stack Height:
0.187" (4.750mm)
Length - Tail:
0.184" (4.674mm)