Samtec Inc. TW-20-03-T-D-400-070
Part No.:
TW-20-03-T-D-400-070
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Shipping
TW-20-03-T-D-400-070 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating):
0.065" (1.651mm)
Length - Stack Height:
0.400" (10.160mm)
Length - Tail:
0.070" (1.778mm)