Samtec Inc. TW-20-02-T-D-170-090
Part No.:
TW-20-02-T-D-170-090
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Shipping
TW-20-02-T-D-170-090 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.377" (9.576mm)
Length - Post (Mating):
0.117" (2.972mm)
Length - Stack Height:
0.170" (4.318mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)