Samtec Inc. TW-19-12-L-S-800-059
Part No.:
TW-19-12-L-S-800-059
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 19POS
Shipping
TW-19-12-L-S-800-059 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
19
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating):
0.251" (6.375mm)
Length - Stack Height:
0.800" (20.320mm)
Length - Tail:
0.059" (1.499mm)