Samtec Inc. TW-19-08-T-D-575-160
Part No.:
TW-19-08-T-D-575-160
Description:
CONN BRD STACK 2.00 38POS
Shipping
TW-19-08-T-D-575-160 Information
Number of Positions:
38
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating):
0.096" (2.438mm)
Length - Stack Height:
0.575" (14.600mm)
Length - Tail:
0.160" (4.064mm)