Samtec Inc. TW-18-11-T-D-140-100
Part No.:
TW-18-11-T-D-140-100
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 36POS
Shipping
TW-18-11-T-D-140-100 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
36
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.397" (10.084mm)
Length - Post (Mating):
0.157" (3.988mm)
Length - Stack Height:
0.140" (3.556mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)