Samtec Inc. TW-16-10-L-S-400-090
Part No.:
TW-16-10-L-S-400-090
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-16-10-L-S-400-090 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.614" (15.596mm)
Length - Post (Mating):
0.124" (3.150mm)
Length - Stack Height:
0.400" (10.160mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)